Social Media wydają wojnę fałszywym informacjom i treściom krzywdzących innych. Możesz do tej walki dołączyć. Operatorzy Facebooka, Google i Twittera tworzą specjalne systemy, które mają gwarantować szybszą eliminację naruszeń oraz treści siejących szkodliwe dezinformacje. Konsekwencje fake newsów mogą być katastrofalne, o czym pisałem w tym artykule.

Jeżeli jesteś przekonany, że treść, którą widzisz:

  • to FAKE NEWS
  • rozpowszechnia nieprawdziwe informacje i celowo szkodzi komuś
  • szkaluje kogoś

powinieneś postępować wg poniższych punktów:

1. Zgłoś tę treść klikając w odpowiednie miejsce obok posta / tweeta.

TIP: W zależności od interfejsu może to być flaga lub znaczek „˅” – po kliknięciu wyświetli Ci się menu opcji, a w nim „ZGŁOŚ”.

2. Wybierz odpowiednią kategorię zgłoszenia, by przesłać treść pracownikom do weryfikacji.

TIP: Pamiętaj, by nie zgłaszać treści, która Cię denerwuje lub irytuje, ale nie narusza prawa. Zgłaszaj odpowiedzialnie i tylko wtedy, gdy autor zgłaszanej treści popełnił przestępstwo.

3. BARDZO WAŻNE: namów znajomych oraz społeczność lokalną do zgłoszenia tej treści. Możesz udostępnić prośbę publicznie, lub wysłać wiadomości prywatne. 

TIP: Systemy zbierające zgłoszenia wyposażone są w alerty; gdy liczba zgłoszeń dotyczących konkretnej treści przekroczy konkretny pułap – administrator szybciej dowie się o naruszeniu, a co za tym idzie – szybciej przystąpi do działania. 

4. Pamiętaj, że zgłoszenia są zawsze anonimowe – społeczność nie dowie się o tym, że zgłaszasz treść, dopóki sam o tym nie napiszesz.

TIP: Dla własnego bezpieczeństwa nie wchodź w polemikę z osobą naruszającą prawo w sieci, trollem i hejterem. Przypadkiem możesz skupić uwagę na sobie i stać się ofiarą ataków frustratów. 

5. W miarę możliwości – monitoruj sytuację i zgłaszaj kolejne treści.

TIP: Najczęściej propagandyści, trolle i hejterzy nie poprzestają na jednym poście / tweecie. Często jest to seria. Twitter zasugeruje Ci zgłoszenie również innych tweetów tej samej osoby, ale w innych interfejsach będziesz musiał czynność powtórzyć. Śmiało. Warto. 

6. Ograniczaj widoczność i nie udostępniaj / nie podawaj dalej fałszywych informacji.

TIP: Trolle ubierają fake newsy w ciekawe grafiki przyciągające uwagę. Nierzadko są to ładnie animowane obrazki, infografiki pełne liczb z kosmosu i krzywdzących insynuacji. Nie promuj tego zjawiska! Jeżeli masz wątpliwości, albo chcesz kogoś przestrzec przed fałszywą informacją – nie podawaj jej dalej! Niestety, ale tym sposobem promujesz post-prawdę i wynagradzasz „pracę” trolla sieciowego. Bardzo ważne: pamiętaj, że udostępnienie nawet ku przestrodze – nadal jest udostępnieniem!

Social Media są naszą wspólną przestrzenią i należą do każdego z nas. To zobowiązuje do tego, byśmy dbali o przestrzeganie zasad i pilnowali porządku. Bierność jest pozwoleniem na szkodliwą działalność trolli i hejterów. Jeżeli będziemy ignorować ich coraz częstsze działania – problem może dotknąć nas i co wtedy, gdy inni również staną się na to obojętni?

Nie musimy być nadgorliwymi policjantami, ale reagujmy w ostateczności i tylko wtedy, gdy ewidentnie widzimy, że zachodzi konieczność takiej reakcji.

Mikołaj